5 mitów na temat tworzenia profesjonalnych stron internetowych

Spis treści

Globalizacja i rozwój technologii przyczyniły się do przeniesienia znacznej części naszego życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego – do sfery online. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez internet, korzysta z online’owych usług czy poszukuje informacji poprzez sieć. W obliczu tej zmiany, posiadanie profesjonalnej strony internetowej staje się wręcz koniecznością dla niemal każdego biznesu.

Profesjonalna strona zapewnia bowiem znacznie większe możliwości dotarcia do potencjalnego klienta – oferując interakcję niezależnie od strefy czasowej czy lokalizacji geograficznej. Daje to również możliwość prezentacji swojej oferty w atrakcyjny i nowoczesny sposób, co dodatkowo przyciąga uwagę odbiorców.

Jednak pomimo rosnącej świadomości znaczenia posiadania strony internetowej, istnieje wiele mitów, które zniechęcają osoby do stawiania pierwszych kroków w tym temacie. Niektórzy obawiają się, że stworzenie strony jest skomplikowane, inni z kolei, że musi to kosztować małą fortunę. W rzeczywistości, proces ten może okazać się prostszy niż się wydaje i dostosowany do budżetu, jaki jesteśmy w stanie na to przeznaczyć.

Niesłuszne przekonania te potrafią skutecznie zniechęcić niejedną osobę do poszerzenia swojego biznesu o stronę internetową. W przypadku przedsiębiorców taka decyzja często oznacza utratę wielu potencjalnych klientów, co wynika z faktu, że współcześnie znaczna większość osób poszukuje usług czy produktów poprzez internet.

Z tego powodu postanowiliśmy dzisiaj rozwiać 5 największych mitów związanych z tworzeniem stron internetowych, które najczęściej pojawiają się w dyskusjach na ten temat. Stanowią one niepotrzebną barierę, za którą kryją się realne korzyści płynące z posiadania online’owej reprezentacji swojego biznesu. Jakie są te mity? Przekonajcie się sami!

Mit 1: Profesjonalna strona internetowa musi kosztować krocie

Często pierwszą barierą, z jaką spotykają się osoby planujące zaistnieć w sieci, jest przekonanie o niebotycznych kosztach związanych z budową profesjonalnej strony internetowej. Takowe myślenie wynika najprawdopodobniej z niezrozumienia procesu jaki stoi za tworzeniem strony, oraz czynników wpływających na jej ostateczną cenę.

Budżet na stronę internetową zależy głównie od trzech kryteriów: zakresu funkcjonalności, stopnia skomplikowania projektu oraz technologii używanej do jej realizacji. Oznacza to, że strona, która ma służyć głównie jako wizytówka firmy, będzie znacznie tańsza od strony e-commerce z rozbudowanym systemem płatności i zintegrowanym zewnętrznym systemem magazynowym, na przykład.

Z drugiej strony, są dostępne rozmaite platformy i narzędzia, takie jak WordPress, które pozwalają samodzielnie tworzyć strony internetowe z dużą swobodą dostosowania ich do indywidualnych potrzeb klienta. Wybierając np. strony WordPress cennik nie będzie zawierał kosztowych pozycji związanych z programowaniem CMS, gdyż wszystko opiera się o gotowe moduły, które klient może modyfikować w zależności od swoich upodobań. Ta opcja daje większą kontrolę nad projektem i zwykle jest tańsza.

Kiedy postawisz sobie pytanie, ile chcesz i możesz wydać na swoją stronę internetową, odpowiedź powinna zależeć od Twoich oczekiwań i celów. Czy chcesz, aby strona była jedynie Twoją wizytówką w internecie, czy planujesz skomplikowaną stronę e-commerce? Czy chcesz samodzielnie zarządzać stroną czy wolisz powierzyć to zadanie specjalistom? Rozważ te pytania, zanim zdecydujesz się na konkretny budżet.

Mimo że niektóre strony internetowe mogą kosztować krocie, nie jest to reguła. Dla oszczędniejszych firm istnieje wiele dostępnych i skutecznych rozwiązań, które nie przekrocza budżetu, a jednocześnie gwarantują profesjonalny wygląd i funkcjonalność strony internetowej. To oznacza, że niezależnie od wielkości Twojego budżetu, istnieje rozwiązanie, które pozwoli Ci stworzyć skuteczną, estetycznie przyjemną i profesjonalną stronę internetową (źródło: Website Builder Expert).

Mit 2: Strona musi być pełna efektów wizualnych, aby była atrakcyjna

Mity na temat procesu projektowania stron internetowych mogą wprowadzić w błąd wiele osób chcących zainwestować w swoją obecność online. Wśród tych mitów, jeden szczególnie wyróżnia się swoją powszechnością, mianowicie przekonanie, że aby strona internetowa była atrakcyjna, musi być przeładowana efektami wizualnymi. Pora zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście ta teza jest prawdziwa.

Bez wątpienia, grafika i estetyka mają olbrzymie znaczenie w projektowaniu stron. To one tworzą pierwsze wrażenie, które, jak wiadomo, można zrobić tylko raz. Zapadające w pamięć i niepowtarzalne projektowanie stron może jednak skutkować przeciwstawnymi efektami, niż te zamierzone. Zalewające odwiedzających efekty wizualne, choć początkowo mogą przyciągać uwagę, długofalowo mogą okazać się zmorą użytkowników.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – odwiedzający strony internetowe, przede wszystkim szukają na nich konkretnej informacji czy usługi. Nadmiar informacji wizualnej może utrudniać odnalezienie się na stronie, a nawet działać na niekorzyść jej właściciela, zniechęcając użytkownika do dalszego korzystania z witryny.

Co istotniejsze, strona przeładowana efektami graficznymi czy animacjami może znacznie wydłużać czas ładowania strony. Otóż, z badań wynika, że 40% użytkowników opuszcza strony, które ładują się dłużej niż 3 sekundy. W dobie powszechnej niecierpliwości, każda dodatkowa sekunda ładowania strony jest na wagę złota.

Oczywiście, nie oznacza to, że strony internetowe powinny być pozbawione wszelkiej grafiki. Kluczem jest tutaj zasada umiaru i skupienie na tym, co najważniejsze – treści. Przejrzysta i czytelna strona, na której użytkownik bez trudu znajdzie szukane informacje, będzie zdecydowanie bardziej efektywna, niż strona przeładowana efektami wizualnymi.

Celem każdej strony internetowej jest nawiązanie interakcji z użytkownikami. Dlatego tak ważne jest jej dostosowanie do ich potrzeb. Pamiętaj, że to użytkownik jest najważniejszy, a witryna powinna być dla niego jak najbardziej przyjazna. W końcu, to on decyduje o jej skuteczności (źródło: Neil Patel).

Mit 3: SEO jest nieistotne przy tworzeniu strony

Choć szumnie brzmiące określenie „SEO”, czyli Search Engine Optimization, może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane i niezrozumiałe, jest jednym z kluczowych czynników, które decydują o sukcesie strony internetowej. Zwłaszcza w świecie online, gdzie konkurencja jest ogromna, a internetuzytkowników przybywa z dnia na dzień. Działania SEO są nieodzownym elementem strategii każdego, kto chce zaistnieć w internecie.

Pozycjonowanie strony, bowiem tym właśnie jest SEO, umożliwia dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Ale co ważniejsze, do tej grupy, która jest dla Ciebie najważniejsza. Stworzenie atrakcyjnej, przejrzystej i funkcjonalnej strony internetowej to jedno, ale jeśli nikt jej nie odwiedza, trudno mówić o odniesionym sukcesie. Dlatego tak ważne jest, aby strona była widoczna w wynikach wyszukiwania, a z pomocą przychodzi tu właśnie SEO.

Choć może wydawać się to zaskakujące, większość internautów nie zagląda dalej niż na pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Praktyka pokazuje, że strony, które pojawiają się na drugiej stronie i dalej, są skazane na znacznie mniejszą liczbę odwiedzin, a co za tym idzie potencjalnych klientów. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja strona znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

SEO obejmuje szereg działań, które mają na celu poprawę wyników strony w wyszukiwarkach, takich jak Google. Działania te dotyczą m.in. optymalizacji treści na stronie, zdobywania wartościowych linków zewnętrznych, poprawy szybkości ładowania strony, dostosowania strony do urządzeń mobilnych, czy budowania autorytetu strony. Wszystko to sprawia, że strona jest lepiej oceniana przez algorytmy wyszukiwarki, a co za tym idzie, pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, jeśli chcesz, aby Twoja strona odniosła sukces, nie możesz lekceważyć SEO. To, czy strona jest widoczna w wynikach wyszukiwania, decyduje o jej popularności i skuteczności. Czyli o tym, czy stanie się narzędziem do realizacji Twoich celów biznesowych (źródło: Ahrefs).

Mit 4: Strona internetowa nie wymaga regularnych aktualizacji

Myślenie o stronie internetowej jak o sklepie to doskonałe ujęcie, które pozwala na lepsze zrozumienie jej dynamiki. Kiedy otwierasz sklep, nie wystawiasz raz na zawsze jednej i tej samej oferty, prawda? Najpierw zaczynasz od podstawowej oferty, którą z czasem starasz się rozwijać, dostosowując do oczekiwań klientów i zmieniających się potrzeb rynku. Dla strony internetowej zasada jest identyczna. Jej zawartość, taka jak informacje, produkty czy usługi, nie może być statyczna. Wręcz przeciwnie, powinna być dynamicznie dostosowywana do potrzeb rynku i oczekiwań użytkowników.

Nie jest to jedynie kwestia świeżości oferty, ale także technicznego aspektu strony. Tak jak sklep wymaga regularnego sprzątania, konserwacji i dbania o estetykę, strona internetowa również potrzebuje stale być aktualizowana. Utrzymanie jej funkcjonalności, zabezpieczeń, a także dostosowanie do najnowszych trendów czy zmian w algorytmach wyszukiwarek, to podstawowe czynności, które zapewniają jej sprawne funkcjonowanie. Pamiętaj, nic nie odstrasza użytkownika bardziej, niż strona, która źle się wyświetla lub zawiesza.

Ponadto, z technicznego punktu widzenia, regularne aktualizacje są zasugerowane przez Google. Wyszukiwarka ta nagradza strony, które są stale aktualizowane, poprzez wyświetlanie ich wyżej w wynikach wyszukiwania. Czy to poprzez dodawanie nowych treści, blogów, czy aktualizację istniejących treści, wszelkie działania, które oznaczają aktualizację strony, są pozytywnie odbierane przez Google. To z kolei przekłada się na lepszą widoczność Twojej strony w Internecie.

Na koniec, ale nie mniej ważne, jest aspekt treści strony. Użytkownicy wracają na strony, które dostarczają wartościowych informacji, są dla nich interesujące i aktualne. Dostarczając regularnie nowe treści, nie tylko przyciągasz nowych użytkowników, ale także budujesz lojalność tych, którzy już odwiedzili Twoją stronę.

Podsumowując, regularne aktualizacje strony internetowej są niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoja strona była nie tylko atrakcyjna, ale również funkcjonalna, bezpieczna i widoczna dla możliwie największej liczby osób w sieci (źródło: Forbes).

Mit 5: Każda strona internetowa wygląda i działa tak samo

Tworzenie strony internetowej to proces, który łączy w sobie wielowątkowość – od aspektów technicznych, przez graficzne, aż po treści, które chcielibyśmy przekazać potencjalnym odbiorcom. Pomimo tego, że często myślimy o nim w kategoriach kodowania, tworzenie strony to o wiele więcej, to tworzenie wizji, misji i długoterminowej strategii dla marki. Mapa drogowa, którą chcemy podążać i odzwierciedlenie naszej unikalności.

Niewątpliwie, kodowanie to podstawa, ale na tym etapie powinniśmy pamiętać już o naszej marce. Jak chcemy być odbierani przez klientów? Co chcemy przekazać? Jaki obraz chcemy stworzyć? To wszystko powinno być odwzorowane na naszej stronie internetowej.

Nawet w podstawowych elementach – jak kolorystyka, styl czcionki, grafiki czy zdjęcia – powinniśmy widzieć odbicie naszej marki. Każdy szczegół, nawet ten najdrobniejszy jest istotny. To wspólnie tworzy obraz marki, wpływa na naszą rozpoznawalność i budowanie wizji wśród odbiorców.

Unikalność i odmienność, to kolejny kluczowy aspekt. Rynek jest pełen stron internetowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają i działają tak samo. To mylące zarówno dla nas, jak i dla potencjalnych użytkowników. Naszą stronę powinniśmy zatem traktować jak płótno, na którym tworzymy własne, unikalne dzieło. Nasze osobiste Mona Lisa, które odróżnia nas od konkurencji.

Ponadto, stworzenie skutecznej strony internetowej to nie tylko piękny wygląd, ale również efektywność. Przyjazne dla użytkownika nawigowanie, intuicyjne menu, łatwość kontaktu czy szybkość ładowania strony to elementy, które doceniają odbiorcy. To one, w końcu przekładają się na popularność strony, na czas, jaki użytkownik spędza na stronie, a co za tym idzie, na konwersję.

Podsumowanie

W świecie, który staje się coraz bardziej cyfrowy, strona internetowa jest dla biznesu tym, co wizytówka dla wykonawcy. Jej profesjonalizm, design i funkcjonalność to nie tylko odzwierciedlenie Twojej firmy, ale też podstawa do budowania silnej i efektywnej obecności online. Równocześnie, niestety, zrozumienie procesu tworzenia stron internetowych otacza wiele mitów. Dziś rozwiejemy pięć z nich, aby pomóc Ci zrozumieć to lepiej i podjąć świadome decyzje dotyczące Twojej obecności online.

Twój biznes zasługuje na profesjonalną, efektywną i atrakcyjną stronę internetową, która przyciągnie klientów i zachęci ich do dalszego poznawania Twojej oferty. Niektórzy podejrzewają jednak, że stworzenie takiej strony musi kosztować fortunę, co jest pierwszym mitem, który chcemy obalić.

Kolejnym mit jest przekonanie, że strona musi być przeładowana efektami wizualnymi i grafiką, aby przyciągnąć uwagę. W rzeczywistości, nadmiar grafiki i efektów może skutkować przeciwnym efektem.

Kolejną nieprawdą jest przekonanie, że proces tworzenia strony nie musi zawierać optymalizacji pod kątem SEO. Pozycjonowanie strony jest kluczowe dla jej widoczności i skuteczności.

Czwarty mit dotyczy regularnych aktualizacji strony. Wiele firm wierzy, że po stworzeniu strony można ją zostawić i już do niej nie wracać. Nic bardziej mylnego.

Ostatni z mitów, który chcemy obalić, dotyczy sterotypu, że każda strona internetowa wygląda i działa tak samo. To kompletnie nieprawdziwe spostrzeżenie.

Obalenie tych mitów jest kluczowe dla zrozumienia procesu tworzenia stron internetowych i efektywnego wykorzystania ich potencjału. Wierzymy, że ten artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć ten proces i zbadać różne możliwości dostępne dla Twojego biznesu. Pamiętaj, że profesjonalne podejście do projektowania stron internetowych, zrozumienie ich funkcji i potencjału mogą mieć decydujący wpływ na Twoją obecność online oraz przyszłość biznesu.

O AUTORZE
Krzysztof Czapnik

Krzysztof Czapnik

Specjalista od Digital Marketingu, który kocha pomagać swoim klientom w osiąganiu sukcesów online.Przez wiele lat pracował w branży marketingowej, zdobywając bogate doświadczenie w dziedzinie marketingu cyfrowego. Jego kreatywność i pasja do pracy w Internecie pozwoliły na osiąganie wyjątkowych wyników w zakresie zwiększania zasięgu, generowania leadów oraz budowania marki.