Jak dobrze wycenić projekt IT?

Wycena projektów IT nie jest sprawą prostą. Sam proces zazwyczaj opiera się na doświadczeniu osoby, która dokonuje wyceny oraz wymagań przesłanych przez Klienta. Niestety najczęściej ani doświadczenie osoby, która ma wykonać wycenę ani wymagania Klienta nie są odpowiednie, aby zrobić to w sposób gwarantujący rzetelność wyceny. Stąd też najczęściej pojawiają się problemy z terminami w projektach IT.

Rzetelna wycena projektu opisana w kilkustronicowym briefie (o ile ma kilka stron) graniczy z cudem.

Jak więc dobrze wycenić projekt IT? 

Dobrze wykonana wycena projektu wymaga w pierwszej kolejności wykonania przynajmniej prostej dokumentacji projektu. Kilka diagramów pozwoli w łatwy sposób przewidzieć wiele ewentualnych problemów, które mogą wystąpić na etapie wdrożenia. Ważne jest również, aby wycena została rozbita na jak najwięcej pojedynczych zadań.  Patrząc na przykład przez pryzmat prostej strony kontakt – ile może zając zakodowanie jednego prostego widoku – 3-4h?
Gdy popatrzymy na to jednak z perspektywy tego co jest do zrobienia otrzymamy:

  • Zakodowanie widoku
  • Zakodowanie mapy (jeśli taka jest)
  • Walidacja formularzy
  • Obsługa wysyłki maila

Z tej perspektywy wygląda to już nieco inaczej i jest bliższe 8h pracy.

Rozumiecie, w czym rzecz?

Temat postaram się rozwinąć w kolejnych wpisach jeśli będzie zainteresowanie wyceną projektów.

O AUTORZE
Krzysztof Czapnik

Krzysztof Czapnik

Specjalista od Digital Marketingu, który kocha pomagać swoim klientom w osiąganiu sukcesów online.Przez wiele lat pracował w branży marketingowej, zdobywając bogate doświadczenie w dziedzinie marketingu cyfrowego. Jego kreatywność i pasja do pracy w Internecie pozwoliły na osiąganie wyjątkowych wyników w zakresie zwiększania zasięgu, generowania leadów oraz budowania marki.