WordPress jest systemem zarządzania treścią (z ang. CMS – Content Management System), którego pierwsze wydanie opatrzone wersją nr 0.70 zostało wydane 27 maja 2003 roku.

W dużym uproszczeniu WP można nazwać narzędziem, które pozwala zarządzać treściami na stronie internetowej bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu programowania.

WordPress wydawany jest na licencji Open Source GPLv2 – oznacza to, że każdy może zarówno używać jak i modyfikować oprogramowanie bez żadnych kosztów.

Na dzień 31.10.2020 według serwisu W3Techs WordPress używany jest przez 38,8% wszystkich stron na świecie. Oznacza to, że więcej niż jedna na trzy strony, które odwiedzasz używa właśnie tego CMS’a. Jednocześnie 63,6% stron, które w ogóle używają systemu zarządzania treścią opartych jest na silniku WP – to druzgocąca przewaga na pozostałymi silnikami.

Z ciekawych danych, które prezentowane są w serwisie W3Techs wynika, że 18,1% stron opartych na WP używa pluginu WooCommerce, który pozwala oprzeć na silniku WP sklep internetowy.

Do czego zatem używany jest WordPress zazwyczaj?

Jeśli mamy do dyspozycji dobrego developera, nie ma w zasadzie ograniczeń co do używacie tego silnika, jednak zazwyczaj jest on używa do:

  • Stron firmowych
  • Sklepów internetowych
  • Stron typu portfolio (np. fotografów, artystów)
  • Blogów

Teraz wiesz już co to jest WordPress, zobaczmy więc od czego powinna rozpocząć się Twoja praca z WordPressem.

WordPress jak zacząć?

„Próg wejścia” w środowisko WordPressa jest stosunkowo niski, „wystarczy” zainstalować WP. Oczywiście dla osób, które posiadają już doświadczenie z tym CMS’em jest to banalnie proste i nie muszą się zastanawiać czy i jak to zrobić. Jednak osoby, które takiej wiedzy nie mają powinny odpowiedzieć sobie początkowo na pytanie, czy chcą to robić same, czy nie lepiej zlecić realizację strony profesjonalistom.

Oczywiście, jeśli obawiasz się, że nie podołasz, nie masz czasu lub chęci, zapraszam do kontaktu a pomożemy.

Jeśli już podjąłeś decyzję, że chcesz sam spróbować (trzymam kciuki za sukces) w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie tego WordPressa zainstalujesz. WP oparty jest na języku PHP oraz bazie danych MySQL – dlatego bez większych problemów masz dwa wyjścia, aby potestować:

  • Środowisko lokalne
  • Zakup serwera w firmie hostingowej

W pierwszym przypadku będziesz musiał zainstalować na swoim komputerze oprogramowanie, które stworzy środowisko lokalne z serwerem PHP oraz z bazą danych MySQL. W tym poradniku nie będę szczegółowo opisywał, jaki są rozwiązania, ponieważ jest to temat na bardzo długi artykuł, jednak polecam wygooglować takie fraz jak „xamp” czy „mamp”. Wadą tego rozwiązania jest dostępność – pracować nad stroną będziesz mógł tylko na komputerze, na którym postawione jest środowisko.

Zakup serwera w firmie hostingowej nie jest dużym kosztem, można znaleźć oferty za kilkadziesiąt złotych rocznie, lub nawet kilka złotych miesięcznie. Oczywiście nie będą to serwery przygotowane na duży ruch, ale do nauki wystarczą. Zazwyczaj kupując usługę hostingową otrzymuje się dostęp do serwera przez subdomenę firmy hostingowej – jest to adres, pod którym dostępna będzie Twoja strona. Plusem tego rozwiązania jest możliwość pracy z dowolnego komputera na świecie, jak również i możliwość podzielenia się adresem strony na przykład z przyjaciółmi, aby mogli ocenić wygląd czy też treści na stronie.

Instalacja WordPress

Jeśli już podjąłeś decyzję odnośnie środowiska, na którym będziesz uczył się pracy z WordPressem należy przystąpić do instalacji WP. Oczywiście sposób instalacji będzie uzależniony od dokonanego wyboru. W przypadku wielu firm hostingowych będziesz mógł skorzystać z autoinstallera. Autoinstaller WordPressa jest bardzo fajnym narzędziem dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia. W kilku prostych krokach pozwala on na instalację oraz wstępną konfigurację CMS’a. Nie będę tutaj procesu tego opisywał dokładniej, gdyż różni się on w zależności od wybranego dostawcy hostingu.

Jak zainstalować WordPress w środowisku lokalnym?

Instalacja WordPressa w środowisku lokalnym będzie różna w zależności od systemu operacyjnego na jakim pracujesz oraz wybranego oprogramowania. W każdym przypadku potrzebować będziesz plików WordPressa oraz danych dostępowych do bazy danych.

Pobieranie plików

Zacznijmy więc od pobrania plików WP. Aby pobrać WordPress należy w przeglądarce uruchomić adres https://pl.wordpress.org/ a następnie odnaleźć na stronie przycisk „Pobierz WordPressa”.

Po kliknięciu w przycisk zostaniemy przekierowanie na LandingPage, gdzie znajdziemy kolejny duży przycisk po wciśnięciu którego rozpocznie się pobieranie archiwum zip. Na dzień pisania tego wpisu aktualna wersja WordPressa to 5.5.1 – nazwa pobieranego pliku wordpress-5.5.1-pl_PL.zip.

Rozpakowanie plików

Pliki znajdujące się w archiwum należy rozpakować do odpowiedniego folderu na serwerze lokalnym. W przypadku systemu macOS i aplikacji MAMP będzie to ścieżka:

Aplikacje >> MAMP >> htdocs

Dane dostępowe do MySQL

Aby uzyskać dane dostępowe do bazy danych w przypadku systemu macOS oraz aplikacji MAMP należy uruchomić aplikację, a następnie w pasek adresu przeglądarki internetowej http://localhost:8888/MAMP/

W sekcji MySQL znajdziemy dane dostępowa do serwera MySQL.

Utworzenie bazy danych

Jeśli udało Ci się już pobrać dane dostępowe do serwera MySQL należy utworzyć bazę danych, w której zapisywane będą dane naszego WordPressa. W tym celu w przeglądarce należy uruchomić adres http://localhost:8888/phpMyAdmin/

Należy wpisać nazwę naszej bazy danych – może to być np. „WP_test” – ważne jest tutaj, aby te dane zapisać.

// nasze usługi

Oferujemy szeroki zakres usług

Web Development
Pomagamy rozwijać się firmom dostarczając im profesjonalne rozwiązania.
Digital Marketing
Zaufaj nam i sprawdź jak możemy wypromować Twój biznes w wirtualnym świecie.
Audyty
Twój biznes ma stronę internetową? Prowadzisz kampanie? Sprawdź, czy są realizowane zgodnie ze standardami.

// Opisz nam Twój projekt, skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h

Masz pytania?
Porozmawiajmy

// Klienci o nas

Mamy setki
zadowolonych Klientów

Joanna
CEO
"Jestem bardzo wdzięczna Panu Krzysztofowi Czapnik i całej załodze KC Mobile za pozycjonowanie strony firmowej i szereg innych czynności wynikających z bieżących problemów. Usługa pozycjonowania jest dokonywana rzetelnie i w atrakcyjnych cenach. Pisząc opinię wymienię kilka kryteriów wg których oceniam pracę KC Mobile. W skali od 0 do 6 wszystkie będą punktowane na 6: fachowość, dostępność cenowa, komunikatywność, elastyczność, indywidualne podejście do klienta, pomoc w sytuacjach trudnych. Usługi KC Mobile jak najbardziej polecam."
Mador Sp. z o.o.
"Firma MADOR Sp. z o.o. z powodzeniem realizuje kompleksowe remonty obiektów przemysłowych, biurowych i kulturalnych, będąc jednocześnie liderem pod względem posiadanego sprzętu, kadry i technologii. Dzięki skutecznej reklamie w internecie prowadzonej przez Agencję Interaktywną KC Mobile nasza oferta trafia do wielu zainteresowanych naszymi produktami Klientów przekładając się na realne zyski firmy. W związku z powyższym możemy z całą odpowiedzialnością polecić usługi Agencji Interaktywnej KC Mobile jako profesjonalnego partnera biznesowego."
BUSYNET Krzysztof Pieścikowski
CEO
"Firma BUSYNET Krzysztof Pieścikowski z siedzibą w Wągrowcu, udziela referencji firmie Agencja Interaktywna KC Mobile z siedzibą w Czeladzi. Z Agencją Interaktywną KC Mobile współpracujemy w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach naszej strony internetowej busynet.pl. Firma KC Mobile prowadziła również dla nas kampanię linków sponsorowanych Google AdWords. Firmę KC Mobile wybraliśmy dzięki jasnym i klarownym zasadom współpracy podanym w odpowiedzi na nasze zapytanie ofertowe, znając również wypowiedzi jej przedstawicieli na forum fachowym Optymalizacja.com. Po dłuższej współpracy utwierdziliśmy się w przekonaniu o dobrym wyborze. KC Mobile wykonuje zlecenia fachowo, w pełni profesjonalnie, trzymając się wcześniej ustalonych zasad, a wyniki spełniają nasze oczekiwania. Nasze zadowolenie ze współpracy z Agencją Interaktywną KC Mobile pozwala na polecenie jej usług wszystkim zainteresowanym jej ofertą."
Poltrep s.c.
"Firma Poltrep s.c. pragnie zarekomendować usługi Agencji Interaktywnej KC Mobile z siedzibą w Czeladzi przy ulicy Miasta Auby 10. Nasza dotychczasowa współpraca pozwala stwierdzić, że przedsiębiorstwo KC Mobile jest solidną firmą z profesjonalnym podejściem do klienta. W związku z powyższym możemy zarekomendować firmę KC Mobile jako godnego polecenia partnera."

Z naszego bloga

Co to jest no code?

No code to nowy sposób na programowanie, który ma na celu ułatwienie tworzenia aplikacji bez konieczności pisania kodu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które

Czytaj wpis »

WordPress 5.9 już dostępny!

WordPress 5.9 będzie nadal rozwijał możliwości edycji witryny wprowadzone po raz pierwszy w WordPress 5.8 na początku zeszłego roku (2021). Nowa wersja WordPress 5.9 dodaje

Czytaj wpis »

Software house – co to jest?

Ostatni rok był wyjątkowy pod wieloma względami. Pandemia dała się we znaki większości branż zarówno w Polsce jak i na świecie. Istnieje jednak kilka branż,

Czytaj wpis »

Kim jest Scrum Master

Scrum Master jest członkiem zespołu odpowiedzialnym za to, że zespół pracuje i postępuje zgodnie z zasadami Agile. Obowiązki tego stanowiska obejmują przede wszystkim usuwanie przeszkód,

Czytaj wpis »