Przekierowanie 301 jest to trwałe przekierowanie jednego adresu URL na inny. Większość użytkowników, którzy są przekierowywani za pomocą przekierowania typu 301 nawet o tym nie wie. Odbywa się to natychmiastowo a zorientować można się tylko i wyłącznie po zmianie adres URL w pasku przeglądarki. 

Przekierowania 301 stosuje się zazwyczaj w kilku przypadkach:

 • przekierowanie użytkownika i botów wyszukiwarek z nieistniejącej już strony na inną 
 • wymuszenie przekierowania z adresu http na https
 • wymuszenie przekierowania adresu z www na bez www lub odwrotnie
 • zmianę domeny 

Dlaczego warto korzystać z przekierowań 301?

Załóżmy, że jesteś w trakcie przebudowywania strony, zmieniasz CMS na inny. W takich przypadkach zazwyczaj zmieniana jest struktura adresów URL. Oczywiście dotychczasowe adresy zaindeksowane są w wyszukiwarkach internetowych, są przesyłane w wiadomościach między użytkownikami lub też zapisane w zakładkach ulubionych. Jeśli po zmianie adresu umieścilibyśmy przycisk informujący użytkownika o wyszukiwarki, że nowa treść dostępna jest pod innym adresem nie mamy niestety pewności, że użytkownik kliknie taki button i przejdzie na interesującą go stronę.  Jeśli w takim przypadku zastosujemu przekierowanie 301, to użytkonik od razu otrzyma treść, które poszukiwał a boty wyszukiwarek zostaną „poinformowane”, że treść znajduje się pod innym adresem. 

Drugim przypadkiem, w którym powinno sie korzystać z przekierowania 301 jest ustawienie domeny kanonicznej. Czy wiesz, że jeśli Twoja domena zabezpieczona jest certyfikatem SSL z dużą dozą prawdopodobieństwa, jeśli adresy nie są odpowiednio przekierowane dostępna będzie pod 4 aresami:

 • http://domena.pl
 • https://domena.pl
 • http://www.domena.pl
 • https://www.domena.pl

W tym przypadku przekierowanie stosowane jest ustawienia jednego preferowanego adresu. 

Pozycjonowanie stron a przekierowania 301

Przekierowania 301 są często używane przez SEO specjalistów przy optymalizacji strony. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której wewnątrz jednej domeny mamy dwie strony rankujące na podobne frazy. Taka sytuacja często nazywana jest kanibalizacją. Idealny wyjściem z sytuacji jest przeniesienie treści z jednej podstrony na drugą – optymalizacja treści pod wybrane frazy, a następnie przekierowanie adresu, z którego przenieśliśmy treść na zoptymalizowaną podstronę. Efekty takiego działania powinny być widoczne dość szybko. Wyszukiwarki bardzo dobrze radzą sobie z interpretacją przekierowań. 

Jak utworzyć przekierowanie 301?

Istnieje wiele sposobów na realizację przekierowań. Sposób, w jaki należy zrealizować te działania zależny jest od środowiska, w jakim pracujemy. 
Najpopularniejsze rozwiązania oparte o serwer Apache realizują przekierowania poprzez odpowiednie zapisy w pliku htaccess.

Przykład kodu, który należy umieścić w pliku htaccess aby przekierować adres domena.pl na www.domena.pl:

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^weareyellowball.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.weareyellowball.com/$1
[R=301,L]

 

W przypadku najpopularniejszego CMS’a, jakim jest WordPress skorzystać możemy z gotowych pluginów. Do najpopularniejszych należą:

 • Redirection
 • Yoast SEO
 • RankMath

Redirection jest narzędziem stricte przeznaczonym do monitorowania adresów stron odpowiadających kodem błędu 404. W przypadku Yoast SEO oraz RankMath moduł odpowiadający za przekierowania jest tylko dodatkiem do głównych funkcjonalności. Oczywiście jak to w przypadku WordPress znajdziecie dzisiątki pluginów, które mogę pomóc, ja jednak polecam te 3 powyższe. Są sprawdzone przeze mnie i wiem, że działają. 

// nasze usługi

Oferujemy szeroki zakres usług

Web Development
Pomagamy rozwijać się firmom dostarczając im profesjonalne rozwiązania.
Digital Marketing
Zaufaj nam i sprawdź jak możemy wypromować Twój biznes w wirtualnym świecie.
Audyty
Twój biznes ma stronę internetową? Prowadzisz kampanie? Sprawdź, czy są realizowane zgodnie ze standardami.

// Opisz nam Twój projekt, skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h

Masz pytania?
Porozmawiajmy

// Klienci o nas

Mamy setki
zadowolonych Klientów

Joanna
CEO
"Jestem bardzo wdzięczna Panu Krzysztofowi Czapnik i całej załodze KC Mobile za pozycjonowanie strony firmowej i szereg innych czynności wynikających z bieżących problemów. Usługa pozycjonowania jest dokonywana rzetelnie i w atrakcyjnych cenach. Pisząc opinię wymienię kilka kryteriów wg których oceniam pracę KC Mobile. W skali od 0 do 6 wszystkie będą punktowane na 6: fachowość, dostępność cenowa, komunikatywność, elastyczność, indywidualne podejście do klienta, pomoc w sytuacjach trudnych. Usługi KC Mobile jak najbardziej polecam."
Mador Sp. z o.o.
"Firma MADOR Sp. z o.o. z powodzeniem realizuje kompleksowe remonty obiektów przemysłowych, biurowych i kulturalnych, będąc jednocześnie liderem pod względem posiadanego sprzętu, kadry i technologii. Dzięki skutecznej reklamie w internecie prowadzonej przez Agencję Interaktywną KC Mobile nasza oferta trafia do wielu zainteresowanych naszymi produktami Klientów przekładając się na realne zyski firmy. W związku z powyższym możemy z całą odpowiedzialnością polecić usługi Agencji Interaktywnej KC Mobile jako profesjonalnego partnera biznesowego."
BUSYNET Krzysztof Pieścikowski
CEO
"Firma BUSYNET Krzysztof Pieścikowski z siedzibą w Wągrowcu, udziela referencji firmie Agencja Interaktywna KC Mobile z siedzibą w Czeladzi. Z Agencją Interaktywną KC Mobile współpracujemy w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach naszej strony internetowej busynet.pl. Firma KC Mobile prowadziła również dla nas kampanię linków sponsorowanych Google AdWords. Firmę KC Mobile wybraliśmy dzięki jasnym i klarownym zasadom współpracy podanym w odpowiedzi na nasze zapytanie ofertowe, znając również wypowiedzi jej przedstawicieli na forum fachowym Optymalizacja.com. Po dłuższej współpracy utwierdziliśmy się w przekonaniu o dobrym wyborze. KC Mobile wykonuje zlecenia fachowo, w pełni profesjonalnie, trzymając się wcześniej ustalonych zasad, a wyniki spełniają nasze oczekiwania. Nasze zadowolenie ze współpracy z Agencją Interaktywną KC Mobile pozwala na polecenie jej usług wszystkim zainteresowanym jej ofertą."
Poltrep s.c.
"Firma Poltrep s.c. pragnie zarekomendować usługi Agencji Interaktywnej KC Mobile z siedzibą w Czeladzi przy ulicy Miasta Auby 10. Nasza dotychczasowa współpraca pozwala stwierdzić, że przedsiębiorstwo KC Mobile jest solidną firmą z profesjonalnym podejściem do klienta. W związku z powyższym możemy zarekomendować firmę KC Mobile jako godnego polecenia partnera."

Z naszego bloga

WordPress 5.9 już dostępny!

WordPress 5.9 będzie nadal rozwijał możliwości edycji witryny wprowadzone po raz pierwszy w WordPress 5.8 na początku zeszłego roku (2021). Nowa wersja WordPress 5.9 dodaje

Czytaj wpis »
Krzysztof Czapnik

Software house – co to jest?

Ostatni rok był wyjątkowy pod wieloma względami. Pandemia dała się we znaki większości branż zarówno w Polsce jak i na świecie. Istnieje jednak kilka branż,

Czytaj wpis »
Scrum Master - projet IT
Krzysztof Czapnik

Kim jest Scrum Master

Scrum Master jest członkiem zespołu odpowiedzialnym za to, że zespół pracuje i postępuje zgodnie z zasadami Agile. Obowiązki tego stanowiska obejmują przede wszystkim usuwanie przeszkód,

Czytaj wpis »