Przekierowanie 301 - KC Mobile
Przekierowanie 301 jest to trwałe przekierowanie jednego adresu URL na inny. Większość użytkowników, którzy są przekierowywani za pomocą przekierowania typu 301 nawet o tym nie wie. Odbywa się to natychmiastowo a zorientować można się tylko i wyłącznie po zmianie adres URL w pasku przeglądarki. 

Przekierowania 301 stosuje się zazwyczaj w kilku przypadkach:

 • przekierowanie użytkownika i botów wyszukiwarek z nieistniejącej już strony na inną 
 • wymuszenie przekierowania z adresu http na https
 • wymuszenie przekierowania adresu z www na bez www lub odwrotnie
 • zmianę domeny 

Dlaczego warto korzystać z przekierowań 301?

Załóżmy, że jesteś w trakcie przebudowywania strony, zmieniasz CMS na inny. W takich przypadkach zazwyczaj zmieniana jest struktura adresów URL. Oczywiście dotychczasowe adresy zaindeksowane są w wyszukiwarkach internetowych, są przesyłane w wiadomościach między użytkownikami lub też zapisane w zakładkach ulubionych. Jeśli po zmianie adresu umieścilibyśmy przycisk informujący użytkownika o wyszukiwarki, że nowa treść dostępna jest pod innym adresem nie mamy niestety pewności, że użytkownik kliknie taki button i przejdzie na interesującą go stronę.  Jeśli w takim przypadku zastosujemu przekierowanie 301, to użytkonik od razu otrzyma treść, które poszukiwał a boty wyszukiwarek zostaną „poinformowane”, że treść znajduje się pod innym adresem. 

Drugim przypadkiem, w którym powinno sie korzystać z przekierowania 301 jest ustawienie domeny kanonicznej. Czy wiesz, że jeśli Twoja domena zabezpieczona jest certyfikatem SSL z dużą dozą prawdopodobieństwa, jeśli adresy nie są odpowiednio przekierowane dostępna będzie pod 4 aresami:

 • http://domena.pl
 • https://domena.pl
 • http://www.domena.pl
 • https://www.domena.pl

W tym przypadku przekierowanie stosowane jest ustawienia jednego preferowanego adresu. 

Pozycjonowanie stron a przekierowania 301

Przekierowania 301 są często używane przez SEO specjalistów przy optymalizacji strony. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której wewnątrz jednej domeny mamy dwie strony rankujące na podobne frazy. Taka sytuacja często nazywana jest kanibalizacją. Idealny wyjściem z sytuacji jest przeniesienie treści z jednej podstrony na drugą – optymalizacja treści pod wybrane frazy, a następnie przekierowanie adresu, z którego przenieśliśmy treść na zoptymalizowaną podstronę. Efekty takiego działania powinny być widoczne dość szybko. Wyszukiwarki bardzo dobrze radzą sobie z interpretacją przekierowań. 

Jak utworzyć przekierowanie 301?

Istnieje wiele sposobów na realizację przekierowań. Sposób, w jaki należy zrealizować te działania zależny jest od środowiska, w jakim pracujemy. 
Najpopularniejsze rozwiązania oparte o serwer Apache realizują przekierowania poprzez odpowiednie zapisy w pliku htaccess.

Przykład kodu, który należy umieścić w pliku htaccess aby przekierować adres domena.pl na www.domena.pl:

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^weareyellowball.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.weareyellowball.com/$1
[R=301,L]

 

W przypadku najpopularniejszego CMS’a, jakim jest WordPress skorzystać możemy z gotowych pluginów. Do najpopularniejszych należą:

 • Redirection
 • Yoast SEO
 • RankMath

Redirection jest narzędziem stricte przeznaczonym do monitorowania adresów stron odpowiadających kodem błędu 404. W przypadku Yoast SEO oraz RankMath moduł odpowiadający za przekierowania jest tylko dodatkiem do głównych funkcjonalności. Oczywiście jak to w przypadku WordPress znajdziecie dzisiątki pluginów, które mogę pomóc, ja jednak polecam te 3 powyższe. Są sprawdzone przeze mnie i wiem, że działają. 

Inne wyrażenia, które mogą Cię zainteresować z IT oraz Digital Marketingu.

// nasze usługi

Oferujemy szeroki zakres usług

Web Development
Pomagamy rozwijać się firmom dostarczając im profesjonalne rozwiązania.
Digital Marketing
Zaufaj nam i sprawdź jak możemy wypromować Twój biznes w wirtualnym świecie.
Audyty
Twój biznes ma stronę internetową? Prowadzisz kampanie? Sprawdź, czy są realizowane zgodnie ze standardami.

// Opisz nam Twój projekt, skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h

Masz pytania?
Porozmawiajmy

// Klienci o nas

Mamy setki
zadowolonych Klientów

Joanna
CEO
"Jestem bardzo wdzięczna Panu Krzysztofowi Czapnik i całej załodze KC Mobile za pozycjonowanie strony firmowej i szereg innych czynności wynikających z bieżących problemów. Usługa pozycjonowania jest dokonywana rzetelnie i w atrakcyjnych cenach. Pisząc opinię wymienię kilka kryteriów wg których oceniam pracę KC Mobile. W skali od 0 do 6 wszystkie będą punktowane na 6: fachowość, dostępność cenowa, komunikatywność, elastyczność, indywidualne podejście do klienta, pomoc w sytuacjach trudnych. Usługi KC Mobile jak najbardziej polecam."
Mador Sp. z o.o.
"Firma MADOR Sp. z o.o. z powodzeniem realizuje kompleksowe remonty obiektów przemysłowych, biurowych i kulturalnych, będąc jednocześnie liderem pod względem posiadanego sprzętu, kadry i technologii. Dzięki skutecznej reklamie w internecie prowadzonej przez Agencję Interaktywną KC Mobile nasza oferta trafia do wielu zainteresowanych naszymi produktami Klientów przekładając się na realne zyski firmy. W związku z powyższym możemy z całą odpowiedzialnością polecić usługi Agencji Interaktywnej KC Mobile jako profesjonalnego partnera biznesowego."
BUSYNET Krzysztof Pieścikowski
CEO
"Firma BUSYNET Krzysztof Pieścikowski z siedzibą w Wągrowcu, udziela referencji firmie Agencja Interaktywna KC Mobile z siedzibą w Czeladzi. Z Agencją Interaktywną KC Mobile współpracujemy w zakresie pozycjonowania w wyszukiwarkach naszej strony internetowej busynet.pl. Firma KC Mobile prowadziła również dla nas kampanię linków sponsorowanych Google AdWords. Firmę KC Mobile wybraliśmy dzięki jasnym i klarownym zasadom współpracy podanym w odpowiedzi na nasze zapytanie ofertowe, znając również wypowiedzi jej przedstawicieli na forum fachowym Optymalizacja.com. Po dłuższej współpracy utwierdziliśmy się w przekonaniu o dobrym wyborze. KC Mobile wykonuje zlecenia fachowo, w pełni profesjonalnie, trzymając się wcześniej ustalonych zasad, a wyniki spełniają nasze oczekiwania. Nasze zadowolenie ze współpracy z Agencją Interaktywną KC Mobile pozwala na polecenie jej usług wszystkim zainteresowanym jej ofertą."
Poltrep s.c.
"Firma Poltrep s.c. pragnie zarekomendować usługi Agencji Interaktywnej KC Mobile z siedzibą w Czeladzi przy ulicy Miasta Auby 10. Nasza dotychczasowa współpraca pozwala stwierdzić, że przedsiębiorstwo KC Mobile jest solidną firmą z profesjonalnym podejściem do klienta. W związku z powyższym możemy zarekomendować firmę KC Mobile jako godnego polecenia partnera."

Z naszego bloga

Krzysztof Czapnik

Dlaczego grafiki na Facebook są ważne

1. Wprowadzenie W ostatnich latach wykorzystanie grafik w kampaniach promocyjnych jest niezwykle popularne. Dzieje się tak, ponieważ są one bardzo skuteczne w przyciąganiu uwagi potencjalnych

Czytaj wpis »
Krzysztof Czapnik

Czy warto inwestować w Social Media?

Social media to obecnie nieodłączny element naszego życia. Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie korzystają z różnego rodzaju platform społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram,

Czytaj wpis »
Krzysztof Czapnik

Budowanie marki

1. Wprowadzenie Marka to ważny element w biznesie. Odpowiednio budowana marka może być kluczem do sukcesu i trwałej pozycji na rynku. Z tego powodu, budowanie

Czytaj wpis »
Krzysztof Czapnik

Co to jest no code?

No code to nowy sposób na programowanie, który ma na celu ułatwienie tworzenia aplikacji bez konieczności pisania kodu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które

Czytaj wpis »
Krzysztof Czapnik

WordPress 5.9 już dostępny!

WordPress 5.9 będzie nadal rozwijał możliwości edycji witryny wprowadzone po raz pierwszy w WordPress 5.8 na początku zeszłego roku (2021). Nowa wersja WordPress 5.9 dodaje

Czytaj wpis »