Co to jest WordPress? – poradnik dla nowicjuszy od 0 do WordPressa

Co to jest WordPress?

WordPress jest systemem zarządzania treścią (z ang. CMS – Content Management System), którego pierwsze wydanie opatrzone wersją nr 0.70 zostało wydane 27 maja 2003 roku.

W dużym uproszczeniu WP można nazwać narzędziem, które pozwala zarządzać treściami na stronie internetowej bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu programowania.

WordPress wydawany jest na licencji Open Source GPLv2 – oznacza to, że każdy może zarówno używać jak i modyfikować oprogramowanie bez żadnych kosztów.

Na dzień 31.10.2020 według serwisu W3Techs WordPress używany jest przez 38,8% wszystkich stron na świecie. Oznacza to, że więcej niż jedna na trzy strony, które odwiedzasz używa właśnie tego CMS’a. Jednocześnie 63,6% stron, które w ogóle używają systemu zarządzania treścią opartych jest na silniku WP – to druzgocąca przewaga na pozostałymi silnikami.

Co to jest WordPress?

Z ciekawych danych, które prezentowane są w serwisie W3Techs wynika, że 18,1% stron opartych na WP używa pluginu WooCommerce, który pozwala oprzeć na silniku WP sklep internetowy.

Do czego zatem używany jest WordPress zazwyczaj?

Jeśli mamy do dyspozycji dobrego developera, nie ma w zasadzie ograniczeń co do używacie tego silnika, jednak zazwyczaj jest on używa do:

  • Stron firmowych
  • Sklepów internetowych
  • Stron typu portfolio (np. fotografów, artystów)
  • Blogów

Teraz wiesz już co to jest WordPress, zobaczmy więc od czego powinna rozpocząć się Twoja praca z WordPressem.

WordPress jak zacząć?

„Próg wejścia” w środowisko WordPressa jest stosunkowo niski, „wystarczy” zainstalować WP. Oczywiście dla osób, które posiadają już doświadczenie z tym CMS’em jest to banalnie proste i nie muszą się zastanawiać czy i jak to zrobić. Jednak osoby, które takiej wiedzy nie mają powinny odpowiedzieć sobie początkowo na pytanie, czy chcą to robić same, czy nie lepiej zlecić realizację strony profesjonalistom.

Oczywiście, jeśli obawiasz się, że nie podołasz, nie masz czasu lub chęci, zapraszam do kontaktu a pomożemy.

Jeśli już podjąłeś decyzję, że chcesz sam spróbować (trzymam kciuki za sukces) w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie tego WordPressa zainstalujesz. WP oparty jest na języku PHP oraz bazie danych MySQL – dlatego bez większych problemów masz dwa wyjścia, aby potestować:

  • Środowisko lokalne
  • Zakup serwera w firmie hostingowej

W pierwszym przypadku będziesz musiał zainstalować na swoim komputerze oprogramowanie, które stworzy środowisko lokalne z serwerem PHP oraz z bazą danych MySQL. W tym poradniku nie będę szczegółowo opisywał, jaki są rozwiązania, ponieważ jest to temat na bardzo długi artykuł, jednak polecam wygooglować takie fraz jak „xamp” czy „mamp”. Wadą tego rozwiązania jest dostępność – pracować nad stroną będziesz mógł tylko na komputerze, na którym postawione jest środowisko.

Zakup serwera w firmie hostingowej nie jest dużym kosztem, można znaleźć oferty za kilkadziesiąt złotych rocznie, lub nawet kilka złotych miesięcznie. Oczywiście nie będą to serwery przygotowane na duży ruch, ale do nauki wystarczą. Zazwyczaj kupując usługę hostingową otrzymuje się dostęp do serwera przez subdomenę firmy hostingowej – jest to adres, pod którym dostępna będzie Twoja strona. Plusem tego rozwiązania jest możliwość pracy z dowolnego komputera na świecie, jak również i możliwość podzielenia się adresem strony na przykład z przyjaciółmi, aby mogli ocenić wygląd czy też treści na stronie.

Instalacja WordPress

Jeśli już podjąłeś decyzję odnośnie środowiska, na którym będziesz uczył się pracy z WordPressem należy przystąpić do instalacji WP. Oczywiście sposób instalacji będzie uzależniony od dokonanego wyboru. W przypadku wielu firm hostingowych będziesz mógł skorzystać z autoinstallera. Autoinstaller WordPressa jest bardzo fajnym narzędziem dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia. W kilku prostych krokach pozwala on na instalację oraz wstępną konfigurację CMS’a. Nie będę tutaj procesu tego opisywał dokładniej, gdyż różni się on w zależności od wybranego dostawcy hostingu.

Jak zainstalować WordPress w środowisku lokalnym?

Instalacja WordPressa w środowisku lokalnym będzie różna w zależności od systemu operacyjnego na jakim pracujesz oraz wybranego oprogramowania. W każdym przypadku potrzebować będziesz plików WordPressa oraz danych dostępowych do bazy danych.

Pobieranie plików

Zacznijmy więc od pobrania plików WP. Aby pobrać WordPress należy w przeglądarce uruchomić adres https://pl.wordpress.org/ a następnie odnaleźć na stronie przycisk „Pobierz WordPressa”.

WordPress p

Po kliknięciu w przycisk zostaniemy przekierowanie na LandingPage, gdzie znajdziemy kolejny duży przycisk po wciśnięciu którego rozpocznie się pobieranie archiwum zip. Na dzień pisania tego wpisu aktualna wersja WordPressa to 5.5.1 – nazwa pobieranego pliku wordpress-5.5.1-pl_PL.zip.

Rozpakowanie plików

Pliki znajdujące się w archiwum należy rozpakować do odpowiedniego folderu na serwerze lokalnym. W przypadku systemu macOS i aplikacji MAMP będzie to ścieżka:

Aplikacje >> MAMP >> htdocs

Środowisko lokalne WP

Dane dostępowe do MySQL

Aby uzyskać dane dostępowe do bazy danych w przypadku systemu macOS oraz aplikacji MAMP należy uruchomić aplikację, a następnie w pasek adresu przeglądarki internetowej http://localhost:8888/MAMP/

mysql

W sekcji MySQL znajdziemy dane dostępowa do serwera MySQL.

Utworzenie bazy danych

Jeśli udało Ci się już pobrać dane dostępowe do serwera MySQL należy utworzyć bazę danych, w której zapisywane będą dane naszego WordPressa. W tym celu w przeglądarce należy uruchomić adres http://localhost:8888/phpMyAdmin/

Baza danych - WordPress

Należy wpisać nazwę naszej bazy danych – może to być np. „WP_test” – ważne jest tutaj, aby te dane zapisać.

O AUTORZE
Krzysztof Czapnik

Krzysztof Czapnik

Specjalista od Digital Marketingu, który kocha pomagać swoim klientom w osiąganiu sukcesów online.Przez wiele lat pracował w branży marketingowej, zdobywając bogate doświadczenie w dziedzinie marketingu cyfrowego. Jego kreatywność i pasja do pracy w Internecie pozwoliły na osiąganie wyjątkowych wyników w zakresie zwiększania zasięgu, generowania leadów oraz budowania marki.