Software House Biznes

Software house – co to jest?

Ostatni rok był wyjątkowy pod wieloma względami. Pandemia dała się we znaki większości branż zarówno w Polsce jak i na świecie. Istnieje jednak kilka branż, które mimo początkowego lęku przed nieznanym z tego trudnego okresu wyszły obronną ręką. Do tego typu branż na pewno zaliczyć można szeroko rozumianą branżę technologiczną, do której zaliczyć można software house. 

Co to jest software house? 

Pojęcie Software House jest ewenementem na skalę światową. Z naszych obserwacji wynika, że fraza ta używana jest zdecydowanie najczęściej w Polsce. Poza granicami naszego kraju ciężko spotkać się z takim stwierdzeniem. 

Jak więc w krótki słowach zdefiniować software house – jest to organizacja, często bardzo rozproszona, która najczęściej dostarcza wszelkiego rodzaju oprogramowanie – począwszy od “prostych” stron internetowych a na bardzo skomplikowanych systemach skończywszy. 

Jakie usługi dostarcza software house?

Wytwarzanie oprogramowania to zazwyczaj podstawowa działalność organizacji typu software house – jednak najczęściej nie jest to jedyna usługa, jaką oferują.
Do najczęstszych usług oferowanych przez software house’y należą:

  • Development
  • Product Discovery
  • UX design
  • UI design
  • QA
  • Maintenance 

Development, to nic innego jak proces dostarczania oprogramowania. Tutaj najczęściej firmy oferują realizację oprogramowania w kilku wybranych przez siebie technologiach. Naturalnie często w ramach danych technologii w zależności od preferencji firmy do wyboru często mamy jeszcze framework, w którym oprogramowanie zostanie napisane. 

Product Discovery, to usługa, która zaczyna zyskiwać obecnie popularność. Głównym celem procesu product discovery jest zbadanie, czy produkt, który planujemy zbudować będzie miał Klientów. W procesie tym wykorzystuje się różne techniki aby zwalidować pomysł. 

UX design, to usługa, która skupia się na doświadczeniach użytkownika danego produktu. Głównym celem tej usługi jest stworzenie makiet funkcjonalnych, które pozwolą użytkownikom w sposób intuicyjny i “przyjemny” korzystać z produktu. 

UI design, jest to nijako dopełnienie procesu UX design. Celem user interface design jest stworzenie ładnego, przyjemnego w odbiorze interface’u, z którym pracuje użytkownik. 

QA czyli Quality Assurance potocznie nazywane testami. To usługa polegająca na sprawdzeniu, czy produkt przede wszystkim w ogóle działa, czy nie ma błędów. Usługa ta jest niezbędna do zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości dostarczanych produktów. 

Maintenance, czyli utrzymanie produktu. Niemalże każdy produkt cyfrowy wymaga utrzymania. W ramach tej usługi najczęściej realizowane są takie procesy jak wdrażanie poprawek i rozwój oprogramowania czy też wszelkiego rodzaju aktualizacje.

Jakie rozwiązania dostarcza software house?

Nie da się zamknąć rozwiązań dostarczanych przez twórców oprogramowania w zamkniętym pudełku. Można jednak wskazać rozwiązania, które najczęściej są budowane, wśród nich wyróżnić możemy między innymi:

Oczywiście dobry software house będzie w stanie dostarczyć produkty szyty na miarę, jeśli tylko dostanie odpowiednio zebrane wymagania dotyczące produktu. 

Kiedy warto nawiązać współpracę z software house? 

Jeżeli Twoja firma potrzebuje produktu szytego na miarę, to warto nawiązać współpracę z software house’m, jeżeli jednak do realizacji potrzeb biznesowych wystarczy produkt oparty o szablon lub gotowe rozwiązania, agencja interaktywna będzie w stanie dostarczyć rozwiązanie zapewne dużo tańsze. 

Jakie są sposoby rozliczeń z software house? 

Najczęściej spotyka się dwa rodzaje rozliczeń z organizacjami typu software house.

Są to:

  • fixed price
  • time&materials

Pierwszy ze sposobów rozliczeń to z góry ustalona cena za określony zakres prac. Model ten sprawdza się zazwyczaj w mniejszych projektach, kiedy z góry mamy narzuconą specyfikację i wiemy, że w czasie realizacji nie będą zachodziły żadne zmiany w zakresie zlecenia. 

Drugi sposób rozliczeń polega na płatności za czas, jaki developerzy poświęcają na realizację projektu. Ten model jest zdecydowanie lepszy dla większych projektów, dla których finalny zakres prac nie jest jeszcze ustalony. Najczęściej prace realizowane są w sprintach, które rozliczane są na bieżąco z Klientem. Zleceniodawca decyduje również jakie prace powinny być zrealizowane w najbliższym sprincie, dzięki czemu może kontrolować zarówno przebieg prac jak i budżet. 

Jak wybrać dobry software house? 

W tym przypadku nie ma niestety “złotego środka”. Wybór firmy realizującej złożony produkt powinien być poprzedzony reaserchem. Dobrze jest znać technologię, w której produkt ma zostać zrealizowany przed rozpoczęciem poszukiwań wykonawcy. Oczywiście zawsze należy poszukać opinii o software house’ie, z którym chcemy nawiązać współpracę – można zrobić to na przykład na portalu Clutch.

Na etapie rozmów z potencjalnym wykonawcą naszego produktu można poprosić o przedstawienie zespołu, który będzie pracował nad produktem lub nawet o organizacje krótkiego warsztatu aby upewnić się, czy chcemy aby to właśnie ten zespół realizował dla nas zlecenie. 

Na koniec ciekawy mem 🙂